IT xəbərləri: Elon Musk 2025-ci ilə qədər insanları ötəcək süni intellektin yaradılmasını təxmin edib
Elon Mask əhəmiyyətli bir açıqlama verərək, süni intellektin (Sİ) insan zəkasını 2025-ci ilin sonu və ya 2026-cı ilin əvvəlinə qədər ötəcəyini proqnozlaşdırdı. X (əvvəllər Twitter kimi tanınan) platformasında çıxış edərkən, Mask vurğuladı ki, Sİ-nin inkişafı sürətlə davam edir və tezliklə Sİ ən ağıllı insanların bacarıqlarını ötə biləcək vəzifələri yerinə yetirə biləcək. Onun sözlərini Financial Times sitat gətirir.
"Yəqin ki, gələn ilin sonlarına yaxın Sİ insanlardan daha ağıllı olacaq," — deyə Musk bildirib. Gələn beş ildə Sİ, ehtimal ki, bütün insanların qabiliyyətlərini üstələyəcək, — deyə sahibkar proqnozlaşdırıb.
Əvvəllər Musk 2029-cu ilə qədər AGI (Ümumi Süni İntellekt) yaranacağını proqnozlaşdırmışdı. OpenAI-nin, ChatGPT-nin yaradıcısı Sam Altman'ın fikrincə, AGI "orta insanı əvəz edəcək". Google DeepMind-ın həmtəsisçisi və başçısı Demis Hassabis isə AGI-nin 2030-cu ilə qədər yaradılacağını proqnozlaşdırır.
Ümumi Süni İntellekt (AGI), həmçinin "Güclü Süni İntellekt" kimi tanınır, insanın kognitiv qabiliyyətlərinə bənzər bir intellektual səviyyəyə malik olan süni intellekt formasıdır. AGI, insanın icra edə biləcəyi hər hansı intellektual tapşırığı eyni dərəcədə səmərəli və çevik şəkildə yerinə yetirə bilər.
Musk-ın xAI şirkəti Grok adlı chatbot-u inkişaf etdirmişdir. Bu İİ modeli "Qalaktika üzrə Avtostop" romanından olan personajın obrazına bənzədilmişdir və şirkət tərəfindən keçən noyabrda təqdim edilmişdir. Biznesmen bildirib ki, İİ, ironiyaya və yumora yer verən mətnlər yazır və məlumatı real vaxtda X sosial şəbəkəsindən alır. Bir az əvvəl Musk xAI-nin Grok-un ikinci versiyasının təkminləşdirilməsi üzrə işlədiyini bildirib və şirkət, bu modelin GPT-4-ü keçməyə hazır olduğunu iddia edir.

ИТ-новости: Илон Маск предположил создание искусственного интеллекта, который превзойдет человека, к 2025 году
Илон Маск сделал громкое заявление, предсказав, что искусственный интеллект (ИИ) превзойдет интеллект человека к концу 2025 года или в начале 2026 года. В своем выступлении на платформе X (ранее известной как Twitter), Маск отметил, что развитие ИИ идет стремительными темпами, и вскоре ИИ сможет выполнять задачи, которые превышают способности самых умных людей. Его слова приводит Financial Times.
«Я предполагаю, что, вероятно, где-то в конце следующего года появится ИИ, который будет умнее любого человека», — заявил Маск. В ближайшие пять лет ИИ, вероятно, превзойдет по возможностям всех людей вместе взятых, предрек предприниматель.
До этого Маск уже прогнозировал появление к 2029 году AGI — «общего искусственного интеллекта», который, по мнению основателя компании OpenAI — разработчика чат-бота ChatGPT Сэма Альтмана, «заменит среднего человека». Соучредитель и глава Google DeepMind Демис Хассабис, в свою очередь, предсказывал, что AGI может быть создан к 2030-му.
Общий искусственный интеллект (AGI), также известный как сильный искусственный интеллект, представляет собой форму искусственного интеллекта, которая обладает уровнем когнитивных способностей, аналогичных человеческому. AGI способен выполнять любые интеллектуальные задачи, которые может выполнить человек, с той же степенью эффективности и гибкости.
Компания Маска xAI разработала чат-бота Grok. Эта модель ИИ смоделирована по образцу персонажа романа «Автостопом по галактике» и была представлена компанией в прошлом ноябре. Бизнесмен рассказывал, что ИИ пишет тексты, где есть место сарказму и юмору, а информацию берет в режиме реального времени из соцсети Х. Накануне миллиардер заявил, что xAI обучает вторую версию Grok, которая, как уверяют в компании, должна обогнать GPT-4.