IT xəbərləri: Elon Musk 2025-ci ilə qədər insanları ötəcək süni intellektin yaradılmasını təxmin edib
Elon Mask əhəmiyyətli bir açıqlama verərək, süni intellektin (Sİ) insan zəkasını 2025-ci ilin sonu və ya 2026-cı ilin əvvəlinə qədər ötəcəyini proqnozlaşdırdı. X (əvvəllər Twitter kimi tanınan) platformasında çıxış edərkən, Mask vurğuladı ki, Sİ-nin inkişafı sürətlə davam edir və tezliklə Sİ ən ağıllı insanların bacarıqlarını ötə biləcək vəzifələri yerinə yetirə biləcək. Onun sözlərini Financial Times sitat gətirir.
"Yəqin ki, gələn ilin sonlarına yaxın Sİ insanlardan daha ağıllı olacaq," — deyə Musk bildirib. Gələn beş ildə Sİ, ehtimal ki, bütün insanların qabiliyyətlərini üstələyəcək, — deyə sahibkar proqnozlaşdırıb.
Əvvəllər Musk 2029-cu ilə qədər AGI (Ümumi Süni İntellekt) yaranacağını proqnozlaşdırmışdı. OpenAI-nin, ChatGPT-nin yaradıcısı Sam Altman'ın fikrincə, AGI "orta insanı əvəz edəcək". Google DeepMind-ın həmtəsisçisi və başçısı Demis Hassabis isə AGI-nin 2030-cu ilə qədər yaradılacağını proqnozlaşdırır.
Ümumi Süni İntellekt (AGI), həmçinin "Güclü Süni İntellekt" kimi tanınır, insanın kognitiv qabiliyyətlərinə bənzər bir intellektual səviyyəyə malik olan süni intellekt formasıdır. AGI, insanın icra edə biləcəyi hər hansı intellektual tapşırığı eyni dərəcədə səmərəli və çevik şəkildə yerinə yetirə bilər.
Musk-ın xAI şirkəti Grok adlı chatbot-u inkişaf etdirmişdir. Bu İİ modeli "Qalaktika üzrə Avtostop" romanından olan personajın obrazına bənzədilmişdir və şirkət tərəfindən keçən noyabrda təqdim edilmişdir. Biznesmen bildirib ki, İİ, ironiyaya və yumora yer verən mətnlər yazır və məlumatı real vaxtda X sosial şəbəkəsindən alır. Bir az əvvəl Musk xAI-nin Grok-un ikinci versiyasının təkminləşdirilməsi üzrə işlədiyini bildirib və şirkət, bu modelin GPT-4-ü keçməyə hazır olduğunu iddia edir.

IT news: Elon Musk has suggested the creation of artificial intelligence that will surpass humans by 2025
Elon Musk made a bold statement predicting that artificial intelligence (AI) will surpass human intelligence by the end of 2025 or early 2026. In his speech on the platform X (formerly known as Twitter), Musk noted that AI development is progressing rapidly, and soon AI will be capable of performing tasks that exceed the abilities of the smartest humans. His comments were reported by the Financial Times.
"I assume that probably by the end of next year, AI will be smarter than any human," Musk stated. Over the next five years, AI is likely to surpass the capabilities of all humans combined, according to the entrepreneur.
Previously, Musk had predicted the arrival of AGI (Artificial General Intelligence) by 2029—a form of AI that, according to OpenAI founder and ChatGPT developer Sam Altman, will "replace the average person." Meanwhile, Demis Hassabis, co-founder and head of Google DeepMind, had predicted that AGI could be created by 2030.
AGI, also known as strong AI, represents a form of artificial intelligence that possesses cognitive abilities comparable to human intelligence. AGI is capable of performing any intellectual task that a human can, with the same degree of efficiency and flexibility.
Musk's company xAI developed the chatbot Grok. This AI model is inspired by a character from Douglas Adams' "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" and was introduced by the company last November. The businessman has mentioned that the AI writes texts with elements of sarcasm and humor and retrieves information in real-time from the social network X. Recently, the billionaire announced that xAI is training a second version of Grok, which, according to the company, is expected to surpass GPT-4.