Kiber təhlükəsizliyin həyatımızda əhəmiyyəti
Hər birimizin gündəlik həyatında internet əhəmiyyət daşıyır. Cihazalarımızda sənədlər,bank kartlarımız barədə kifayət qədər məlumat vardır. Şəbəkələrdə şəxsi məlumatlarımızın qorunmasını və təhlükəsizliyin təmin oluması məqsədi ilə kiber təhlükəsizlik kimi yeni sahə yaranmışdır. Bu sahənin mütəxəssisləri cihazların və şəbəkələrin təhlükəsizliyini qorumağa və kompüter informasiya sahəsində olan cinayətlərin qarşısını almağa çalışırlar. Gəlin bu maraqlı sahə barədə daha da çox məlumat alaq.
İlk öncə kiber təhükəsizliyin əsas məqsdələrinə nəzər yetirək.
• ·       Təhlükəsizliyin təmini
Təqdim olunan sahədə əsasən şəbəklərin,software(proqram təminatı),cihazların,məlumat bazasının və digər şəxsi məlumatlar olan mənbəllərin təhlükəsizliyi təmin edilir. Adətən, böyük şirkətlər bu növ hücumlara məruz qalırlar və böyük həcmli məlumatlarını itirirlər. Oğurlanan məlumatlar şantaj,rəqiblərə satılmaq və ya internetdə yayılma məqəsədi ilə istifadə oluna bilərlər. Kiber hücümlar böyük şirkətlər üçün real bir təhlükədir,və reputasiyalarına mühüm təsir göstərə bilər. Bu səbəbdən,sahənin mütəxəssisləri mütləq şəkildə qoruma sistemini quraşdırırlar,və mövcud olan sistemdə çatışmamazlıqları düzəldirlər.
• ·       Gələcək təhlükələri görmək və onların qarşısını almaq
Hər an hesablara təhlükə yaradan bir hadisə baş verə bilər. Kiber təhlükəsizliyin məqsədi vaxtında bu hadisələrə fikir vermək və tezliklə qarşısını almaqdır.Məsələn,kiber təhlükələrə qarşı görülən tədbirlərdən biri şübhəli hesabın vaxtında bloklanması və ya ondan məhdud istifadə imkanı verməkdir.
• ·       Məlumatların qorunması
İsitfadəçinin məlumatları(məsələn,telefon nömrəsi,e-mail,hesabın şifrəsi) hər vaxt qorunmalıdır və istifadəçinin özünə əlçatan olmalıdır. Hesab heç bir halda istifadəçi üçün itirilməməlidir,bu səbəbdən müvafiq mühafizə (məsələn ikifaktorlu autentifikasiya və s.) təmin olunmalıdır.
• ·       İşçilərin bilgili olması
Şəbəkələr,proqramlar və istifadəçilərin şəxsi məlumatları ilə işləyən hər əməkdaş kiber təhlükəsizliyin əsas qaydalarından xəbərdar olmalıdı.Məsələn, ümümi WI-FI şəbəkəsi ilə şirkətin software-nə qoşulma hücüm üçün şərait yarada bilər. Və ya iş hesabı vasitəsi ilə şübhəli linklərə keçid. Belə təhlükləli halların qarşısını almaq üçün,hər işçi əsas qaydaları bilməlidir və onlara riayət etmək məcburiyətindədir.
Özümüzü kiber-təhlükələrdən necə qoruya bilərik?
• ·        İlk öncə,şübhəli linklərdən istifadə etməmək,xüsusi ilə əgər tanınmayan bir hesab tərəfindən gödərilirlərsə. Şübhəli saytlardan ya da mesaj vasitəsi ilə göndərilən məlum olmayan faylları yükləməmək.
• ·       Mürəkkəb,güvənilən,bir neçə işarə,rəqəm,nişanlardan ibarət olan şifrələri yaratmaq.
• ·       İkifaktorlu autentifikasiyandan istifadə etmək.
• ·       Şübhəli SMS-lərdən keçid almamaq,xüsusi ilə əgər banklar və ya dövlət qurumları tərəfindən göndərilərlərsə (onların adından istifadə edilir).
• ·       Yoxlanılmış antivirus proqramlarını yükləmək.
• ·       Mütəmadi olaraq məlumatlarınızın rezerv kopyalamasını(backup) keçirmək. Rezerv kopyalama məlumatların itmə halında onların bərpa olunmasına şərait yaradacaq.
• ·       Sosial şəbəkəlrədə publik şəkildə şəxsi məlumatlarınız,şifrələriniz,bank hesabınızın məlumatları ilə bölüşməmək.
Hər birimiz kiber təhlükə ilə qarşılaşa bilərik. Müvafiq tədbirlər görüldüyü təqdirdə,biz kiber hücümlara düzgün cavab verib,məlumatlarımızı qoruya biləcəyik.

The role of cybersecurity in our lives
The Internet plays a huge role in the lives of modern people. Our gadgets store a huge amount of our personal information, including bank card data and so on. To protect our data and ensure safety online, there is such an area as cybersecurity. Specialists in this field ensure data security and try to prevent information crimes. Let's learn more about this area.
First, let's look at the main goals of this area.
•Security
In this area, we mainly ensure the security of networks, software (software), gadgets, databases and other sources that contain information that can be used for blackmail or for other purposes. Very often, large companies are attacked by this type of attack and lose a huge amount of information. Stolen information can be used to sell to competitors, or leaked online. Cyber ​​attacks are a real threat to companies given the impact on their reputation. Therefore, specialists in this field are necessarily hired to build strong data protection and identify gaps in the security system.
• Detect hazards and the ability to prevent them
At any moment, an incident may occur that could result in a threat to user accounts. The goal of cybersecurity is to notice suspicious actions of an account or a bot in time and prevent them in time. For example, precautionary measures include temporarily blocking an account or providing limited access to it.
•Data protection
User data (for example, phone number, email, account password) must always be protected and accessible to the user. The account should not be lost for him, so good protection (for example two-factor authentication, etc.) should be provided for the user.
• Employee awareness
All employees who deal with the network or data at work should be aware of basic security rules. For example, connecting to company software via a public WI-FI network can pose a danger to data and create conditions for an attack. Or clicking on unknown links through a work account. To prevent these incidents, employees must have basic knowledge of cybersecurity.
How can we protect ourselves from cyber dangers?
• First of all, do not click on suspicious links, especially if they were sent by unknown persons. Do not download files with suspicious content from unverified sites or messages.
• Create strong, complex passwords consisting of many symbols, signs, numbers, etc.
• Enable two-factor authentication.
• Do not click on suspicious SMS, especially those supposedly sent from banks or government agencies.
• Download proven antivirus programs.
• Periodically create a backup copy of your data so that if it is lost, there is a chance of recovery.
• Do not publicly share your personal data, account passwords, information about bank accounts, etc. on social networks.
Each of us can face a cyber threat these days. By taking proper precautions and preparing ahead of time, we can protect ourselves from cyber attacks and protect our data.