Kiber təhlükəsizlik sahəsində təhlükələrin növləri
Öncəki məqaləmizdə biz kiber təhlükəsizlik və onun məqsədləri barədə kifayət qədər məlumat almışdıq. Bugün isə kiber təhlükəsizlik sahəsində qarşılaşacağa biləcəyimiz təhlükələrin növləri barədə bəhs edəcəyik.
• ·       Zərərli software(proqram təminatı)
Zərərli software,alıcı tərəfindən yüklənildikdə,cihaza,məlamuatlara zərər yetirir və ya sistemi və cihazı işlək vəziyyətdən çıxardmağa yönəlir. Bu növ proqramlar adətən e-mail  vasitəsi ilə fayl fomraında yayılırlar,sonra isə istifadəçi tərəfindən yüklənirlər. Həmin zərərli proqramların növləri isə aşağıdakılardır.
1.       Viruslar cihazlara,sistemlərə daxil olaraq,onlara,öz kodlarını təkrarlayaraq,zərər yetirirlər. Öz kodlarını təkrarlayaraq(kopyalayaraq) onlar daha da çox yayılıb,sistemin resurslarından istifadə edərək, bütövlüyünü pozurlar.Sistemin bütövlüyünün pozulması faylların silinməsi,istifadəçilərin bloklanması və s. kimi nəticələri doğurur.
2.       Troyan proqramları,cihazlara qanuni software şəklində daxil olur. Sonra isə,aldatma yolu ilə proqram yüklənir və məlumatlar oğurlanır.
3.       Casus proqramları-bu proqramlar vasitəsi ilə hücumçular müəyyən müddət məlumatlara nəzarət edirlər,misal üçün bank hesabında gedən əməliyyatlar və s.,sonra isə şəxsi məqsədlərinə görə onlardan istifadə edirlər.
4.       Qəsbkar proqramlar-hücümçular sizin məlumatlarınızı şifrələyirlər,sonra isə pul müqabilində onları sizə de-şifrələməyi vəd edirlər.
5.       Reklam software-lər-reklam vasitəsi ilə yayılan proqram təminatıdır.
• ·       Fişinq- məxfi məluumatları əldə etmək üçün mövcud olan hücum növü. Bu növ adətən mağazalar tərəfindən keçirilən aksiyalara görə göndərilən linklər formasında olur. Fərz edək ki,linki əldə edən şəxs onun üzrə keçir,onlayn mağazadan hansısa məhsulu sifariş edərək bank kartının məlumatlarını daxil edir.Nəticədə,hücumçular bank kartı barədə lazım olan məlumata sahib olurlar.
• ·       SQL-inyeksiya zərərli kodun yayılması nəticəsində məlumat bazasında olan informasiyanın ələ keçirilməsi nəzərdə tutulur.
• ·       “Ortadakı insan”(MITM-man-in-the-middle)-hücumun bu növündə məlumatlar,bir tərəfdən digər tərəfə keçiriləndə əldə edilir.Məsələn,məlumat bir şəxsdən digər şəxsə göndərilir,və artıq göndəriləndə ələ keçirilir,və hücumçular tərəfindən dəyişilir.Bu növ hücumlar daha çox qorunulmayan WI-FI şəbəkəsinə qoşulduqda baş verir.
• ·       DoS-DdoS hücumlar və ya “xidmətdən imtina”-adı gedən hücum növü yüklənmiş şəbəkə və ya sistem formasında olur. Bu yüklənmə nəticəsində şəbəkə və ya sistemin işi pozulur və texniki səhvlər baş verir. Məsələn,hücumçular kütləvi şəkildə saytda  registrasiyadan keçirlər,şəbəkə yüklənir və işləmir. Bu növ hücüm cihazları,saytı və sistemin özünü sıradan çıxarda bilər.
Nəticədə,bu növ hücumlardan xəbərdar olub müvafiq tədbirlər görsək,təhlükələrin qarşısını alaraq,sayını azalda bilərik.

Виды угроз в кибербезопасности
В прошлой статье мы узнали про кибербезопасность,ее цели и способы защиты от киберугроз. В данное статье давайте же рассмотрим виды угроз,с которыми мы можем столкнуться.
• ·       Вредоносное ПО
Это программное обеспечение,которое скачиваясь со стороны получателя наносит вред устройству,данным или же хочет вывести его из строя. Такие программы часто распространяются в виде файлов по электронной почте, а затем скачиваются  со стороны получателя. Давайте рассмотрим самые распространенные виды таких программ.
1.       Вирусы проникают в устройства,системы и далее поражают их,копируя свой же код. Копируя свой же код,они распространяются потербляя ресурсы системы,тем же самым нарушая ее целосность. Нарушение целосности системы приводит к таким ошибкам как удаление файлов,блокировке пользователей и тд.
2.       Троянцы,проникают в устройства под видом легального ПО.Затем,путем обмана программа скачивается и данные оказываются украденными.
3.       Шпионские программы-с помощью таких программ злоумышленники определнное время наблюдают за данными,например за операциями на банковской карте и тд.,а затем используют полученную информацию в своих целях.
4.       Вымогатели-программы. Злоумышленники шифруют ваши данные,а затем взамен денег обещают их расшифровать.
5.       Рекламное ПО-вредоносное программное обепечение,которое распространяется в виде рекламы.
• ·       Фишинг-это атаки,с помощью которой можно получить конфиденциальную информацию.Такой вид угрозы обычно распространяется в виде ссылок от магазинов по поводу акций и тд. Допустим,получатель переходит по ссылке,заходит на свой аккаунт онлйан магазина,заказывает товар и вводит свои банковские данные. Тем самым,злоумышленники владеют данными банковской карты.
• ·       SQL-инъекция-вид угрозы,где вредоносный код распространяется и крадется информация из базы данных.
• ·       “Человек посередине” (MITM-man-in-the-middle)-в данном виде атаки,данные перехватываются во время их передачи.Допустим,информация передается от одного лица к другому,и когда она уже отправлеятся злоумышленники ее перехватывают и меняют. Такие атаки часто происходят когда есть подключение к незащищенной сети WI-FI.
• ·       DoS-DdoS атаки или же “Отказ в обслуживании”-такие атаки выглядят в форме повышенной нагрузки сети или системы,в результате чего она перестает работать. Например,злоумышленники в большом количестве регистрируются на сайте и тем самым происходит нагрузка сети и система перестает работать. Такая атака может вывести из строя сайт,приложение и саму систему в целом.
Подводя итоги,следует сказать что принимая должные меры в сети и будучи осведомленным,можно предотвратить опасные случаи в сети и уменьшить риск кибер угроз.