IT xəbərlər : Pavel Durov-un həbsi və Telegram və kriptovalyuta dünyasına ehtimal edilən təsiri
Telegram-un qurucusu və baş direktoru Pavel Durov, 2024-cü il avqustun 24-də Fransada, Paris yaxınlığındakı Le-Bourget hava limanında şəxsi təyyarəsi enərkən həbs edilib. Həbs Fransız hakimiyyət orqanları tərəfindən Telegram platformasında kifayət qədər moderasiya edilməməsi və bunun nəticəsində narkotik ticarəti, uşaqlara qarşı cinayətlər və fırıldaqçılıq kimi bir sıra qanunsuz fəaliyyətlərə yol verilməsi ilə bağlı ittihamlarla əlaqədar verilmiş order əsasında həyata keçirilib.
Durov, Telegram platformasının müxtəlif qanunsuz fəaliyyətlər, o cümlədən kibertəzyiq, narkotik ticarəti və digər təşkil edilmiş cinayətkarlıq üçün istifadə edilməsinə mane olmaqdakı acizliyi ilə əlaqədar olaraq ilkin araşdırma çərçivəsində ittiham olunur. Onun yaxın zamanda məhkəmə qarşısına çıxması gözlənilir.
Bu hadisə Telegram-un nüfuzuna ciddi təsir göstərə bilər və kripto icmasında narahatlığa səbəb ola bilər, xüsusən də messencerin kriptovalyutalar haqqında məlumat mübadiləsi və əməliyyatlar aparılması üçün geniş istifadə olunduğunu nəzərə alsaq. Telegram-a təsir bunlarda ifadə oluna bilər: Durovun həbsi Telegram istifadəçilərində məlumatlarının və yazışmalarının təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıq yarada bilər. Ola bilsin ki, şirkət rəhbərliyində yeni şəxslər qərar qəbul edəcək və bu, xüsusən məxfilik və təhlükəsizlik məsələlərində şirkətin istiqamətinə təsir göstərə bilər. Həbs həmçinin Telegram-u təhdid kimi qəbul edən müxtəlif ölkələrdə hüquqi dəyişikliklərə səbəb ola bilər ki, bu da şirkət üzərinə təzyiqləri artıra və müəyyən regionlarda xidmətin məhdudlaşdırılmasına və ya bloklanmasına gətirib çıxara bilər.
Kriptovalyuta dünyasında bu proseslər Durovun layihələrinə (məsələn, TON) təsir göstərə, kurs dəyişikliyi və kriptovalyuta bazarında dalğalanmalara səbəb ola bilər. Xüsusilə, Durovla əlaqəli olan kriptovalyutaların kurslarında dəyişikliklər müşahidə oluna bilər (TON kriptovalyutasının kursu 14% enib, həmçinin NOT kriptovalyutasının kursu aşağı düşüb və 26 avqustda birjalara çıxmalı olan DOGS kriptovalyutasına təsir göstərəcəyi ehtimal olunur).

IT-новости : Арест Павла Дурова и его возможное влияние на Telegram и мир криптовалют
Павел Дуров, основатель и генеральный директор Telegram, был арестован 24 августа 2024 года во Франции, когда его частный самолет приземлился в аэропорту Ле-Бурже под Парижем. Арест был произведен по ордеру, выданному французскими властями в связи с обвинениями в соучастии в наркоторговле, преступлениях против детей и мошенничестве. Эти обвинения связаны с недостаточной модерацией на платформе Telegram, которая, по мнению следователей, позволила многочисленным преступлениям совершаться без вмешательства со стороны компании. Дуров был задержан в рамках предварительного расследования, в ходе которого власти обвиняют его в неспособности предотвратить использование Telegram для различных незаконных действий, включая кибербуллинг, торговлю наркотиками и другие виды организованной преступности. В ближайшее время ожидается его появление в суде.
Этот инцидент может серьезно повлиять на репутацию Telegram, а также вызвать волнения в крипто-сообществе, учитывая, что мессенджер широко используется для обмена информацией о криптовалютах и проведения транзакций. . Влияние на Telegram может быть выражено в виде : задержание Дурова может вызвать обеспокоенность у пользователей Telegram касательно безопасности их данных и переписок, возможно, появятся новые лица, которые будут принимать решения, что может повлиять на курс компании, особенно в вопросах конфиденциальности и безопасности, задержание может привести к юридическим изменениям в разных странах, которые рассматривают Telegram как угрозу и это может усилить давление на компанию и привести к ограничениям или блокировке сервиса в определённых регионах.
В мире криптовалют данные процессы могут отразиться в виде влияние на проекты самого Дурова (такие как TON),изменения курса и колебания на криптовалютном рынке,в особенности тех которые имею отношение к самому Дурову (наблюдалось понижение курса криптовалюты TON на 14%,также понижение криптовалюты NOT, и предположительное  влияние на DOGS который должен выйти на биржи 26 августа).